یونس شاهمرادی

از قرآن پدیا

یونس شاهمرادی(زاده 1381)؛ قاری قرآن. وی در سن 21 سالگی موفق به کسب رتبه اول تلاوت قرآن در مسابقه استعدادیابی عطرالکلام عربستان به مبلغ 800هزار دلار گردید.

زندگی نامه

شاهمرادی در سال 1381 متولد شد. وی از هشت‌ سالگی وارد فعالیت در حوزه تلاوت قرآن کریم گردید. اولین استاد قرآنی او منصور کاظمی بوده است. شاهمرادی پس از فراگیری اصول اولیه تلاوت به جلسه آموزش علی محرابی در مسجد علی ابن ابی طالب(ع) در غرب تهران راه‌ یافت و تاکنون حضور در این جلسه را ادامه داده است. او در حال حاضر در این جلسه به عنوان مربی نیز فعالیت می‌کند.

یونس شاهمرادی در مسابقه استعدادیابی عطر الکلام
یونس شاهمرادی در مسابقه استعدادیابی عطر الکلام

وی در قرائت قرآن مقلد اساتیدی چون محمد رفعت، علی فرج، طبلاوی، حصان، کامل یوسف و مصطفی اسماعیل است.[۱]

زندگی شخصی

شاهمرادی اصالتا اهل زنجان است اما هم اکنون در تهران ساکن است. وی دانشجوی رشته حسابداری در دانشگاه آزاد اسلامی است.

افتخارات قرآنی

برخی از مهم ترین افتخاران قرآنی یونس شاهمرادی عبارتند از:

کسب رتبه برتر در جشنواره مردمی تلاوت‌های مجلسی

کسب رتبه اول در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)[۲]

کسب رتبه سوم مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران در سال ۱۴۰۱

کسب رتبه دهم مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 1401

کسب رتبه اول مسابقه استعدادیابی عطرالکلام عربستان در سال 1402

شرکت در مسابقه استعدادیابی عطرالکلام

دومین دوره مسابقات بین‌المللی تلاوت قرآن و اذان «عطر الکلام» با حمایت اداره کل رفاه عربستان در سال 1401شمسی برگزار شد. هدف از این رقابت که مرحله مقدماتی آن با مشارکت ۵۰ هزار شرکت‌کننده از ۱۶۵ کشور آغاز شد، برجسته‌کردن تنوع فرهنگ‌ها در جهان اسلام و روش‌های تلاوت قرآن و اقامه اذان و نشان‌دادن استعدادهای قاریان و مؤذنان است.

داوران مشهوری از جمله عادل الكلباني از عربستان، استاد البهلول أبوعرقوب از لیبی، شیخ احمد منصور از مصر و عبدالرحيم النبولسي از مراکش این رقابت‌ها را قضاوت کردند.

مرحله نیمه نهایی و نهایی این مسابقات به‌صورت حضوری برگزار و از طریق شبکه تلویزیونی mbc۱ و اپلیکیشن «شاهد» به صورت زنده پخش شد.

یونس شاهمرادی در رقابت با سه قاری دیگر از کشور عربستان و مراکش، موفق شد رتبه نخست بخش تلاوت دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن و اذان «عطر الکلام» عربستان را به مبلغ سه میلیون ریال سعودی(معادل 40 میلیارد تومان) کسب کند. همچنین، عبدالعزیز الفقیه از عربستان و زکریا الزیرک و عبدالله الدغری از مراکش رتبه‌های دوم تا چهارم در رشته تلاوت را کسب کردند که به ترتیب دو میلیون سعودی، یک میلیون ریال و ۷۰۰ هزار سعودی جایزه دریافت کردند[۳]

منابع

ایکنا

ارجاع‌ها