ابوالفضل بهرام پور

از قرآن پدیا

زندگینامه ابوالفضل بهرام پور

ابوالفضل بهرام پور.jpg

ابوالفضل بهرام پور در سال ۱۳۲۰ در زنجان به دنیا آمد.[۱] وی دارای تحصیلات حوزوی و کارشناسی ارشد ادبیات و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران است.[۲] وی مدرس روش ترجمه و تفسیر است و به دعوت شهید مفتح در دانشکده الهیات دانشگاه تهران تدریس داشته است.[۳] همچنین، او در تألیف کتب درسی با شهید بهشتی و شهید باهنر در زمینه مسائل قرآنی و دینی همکاری داشته است.[۴] علاوه بر این، وی مؤسس دفتر ترجمه و تفسیر دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی تهران است.[۵]

آثار قرآنی ابوالفضل بهرام پور

ابوالفضل بهرام پور تألیفاتی در زمینه ترجمه و تفسیر قرآن کریم دارد که از جمله آنها می‌توان به ترجمه و تفسیر کامل قرآن کریم تحت عنوان «نسیم حیات» اشاره کرد. بهرام پور سعی کرده است که در هر بخش از این کتاب، ابتدا واژگان را توضيح دهد و سپس ترجمه‌ آيات و بعد از آن تفسير و برداشت‌های موجود از آن آيه و در نهايت نيز به ريزه‌كاری‌های لفظی و نكات زبانی و ادبی آن توجه کرده است.[۶] از دیگر خدمات بهرام پور در عرصه تفسیر قرآن کریم، تفسیر یک جلدی مبین تفسیر قرآن است که مشتمل بر تفسیر کوتاه آیات است و هر صفحه در دو ستون، به همراه لغتنامه صفحه مورد نظر به علاوه ترجمه دقیق آیات (تحت اللفظی) و زیرنویس آیات لحاظ شده است؛ به طوری‌که در تمام قرآن ترجمه با پایان آیه به اتمام می‌رسدکه امتیاز منحصر به فردی برای ترجمه ‌های زیرنویس است.[۷] علاوه بر تفسیر نسیم حیات، بهرام پور تفسیری یک جلدی با نام تفسیر مبین و مجموعه تفاسير تک جلدی دیگری از سوره‌های محمد، انعام، يس، حجرات، ملك، نور و كهف نگاشته است.[۸] از دیگر خدمات قرآنی بهرام پور، ترجمه قرآن با واژگان است. این کتاب به صورت ترجمه مقابل می‌باشد و در حاشیه هر صفحه قرآنی، واژگان همان صفحه با شرح ریشه واژه آمده است. این کتاب در دو قطع وزیری و جیبی با خط عثمان طه چاپ شده است.[۹] از دیگر آثار قرآنی بهرام پور، کتاب «عرفان برتر» است که به تفسیر دعای جوشن کبیر پرداخته است تا رموز اسماء الهی که در این دعا بیان شده است، بازگشایی نماید.[۱۰] بهرام پور در عرصه آموزش قرآن نیز فعال بوده و كتاب آموزشی ترجمه قرآن با عنوان روش ترجمه آسان در سه جلد و نيز كتاب آموزشی قرآن برای همه از وی انتشار یافته است. وی این دو کتاب را برای آموزش تفسیر قرآن به شیوه روان و ساده تألیف کرده است است.

جایگاه قرآنی ابوالفضل بهرام پور

ابوالفضل بهرام پور یکی از مفسران و قرآن پژوهان معاصر است‌که هدفش از نگارش تفسیر قرآن و کار در حوزه قرآن، آسان‌سازی فهم قرآن برای عامه مردم است. [۱۱] به همین دلیل، وی در سال ۱۳۹۴ ترجمه خود را وقف عام کرد.[۱۲] وی توانست با استفاده از سبک روان و آسان خود زمینه تربیت و پرورش نسل‌های فراوانی از قرآن‌پژوهان را ایجاد کند. تربیت و پرورش نسل جدیدی از قرآن پژوهان با برگزاری کلاس‌های قرآن توسط بهرام پور صورت پذیرفت و اصول ترجمه و تفسیر با سبکی روان و ساده آموزش داده شد.[۱۳] منابع: ایکنا. دانشنامه آزاد فارسی. ویکی پدیا. ویکی نور.

ارجاعات

 1. . ویکی نور.
 2. . دانشنامه آزاد فارسی.
 3. . دانشنامه آزاد فارسی.
 4. . «دریای معرفت» در فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود.
 5. . «دریای معرفت» در فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود؛ ویکی نور.
 6. . دغدغه‌‌‌مندی برای همه‌گیر شدن فهم قرآن/ نجات‌‌یافته تفسیر سوره قاف؛ مجموعه كامل آثار قرآنی ابوالفضل بهرام‌پور در نمايشگاه كتاب؛ تجلیل از «ابوالفضل بهرام‌پور» مترجم و مفسر قرآن در زنجان
 7. . مجموعه كامل آثار قرآنی ابوالفضل بهرام‌پور در نمايشگاه كتاب.
 8. . مجموعه كامل آثار قرآنی ابوالفضل بهرام‌پور در نمايشگاه كتاب.
 9. . ویکی نور؛ «لغت‌نامه تفسیری قرآن کریم» منتشر شد.
 10. . «عرفان برتر»؛ پنجره‌ای به روی رمزگشایی از ناگفته‌های دعای جوشن کبیر؛ تفسیر دعای جوشن کبیر ابوالفضل بهرام‌پور رونمایی شد.
 11. . «دریای معرفت» در فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود؛ ویکی پدیا؛ دانشنامه آزاد فارسی.
 12. . ویکی پدیا
 13. برای همه‌گیر شدن فهم قرآن/ نجات‌‌یافته تفسیر سوره قاف؛ تجلیل از دو چهره قرآنی و رونمایی از کتب تازه‌ تألیف‌ «ابوالفضل بهرام‌پور».